Finančne ideje
Zavarovanje pred tržnimi tveganji
Tržna tveganja so prav gotovo ena od najbolj raziskanih finančnih tveganj. Na žalost pa se teorija preredko uporablja tudi v vsakdanji praksi bank in podjetij. Številni primeri organizacij, ki so propadle zaradi pretirane izpostavljenosti tovrstnim tveganjem, so pogosto podrobno analizirani v finančnih časopisih. Toda, ali se lahko to pripeti tudi nam? Smo sploh pripravljeni na neugodne scenarije, kot so hitra rast obrestnih mer, padec cen delnic in obveznic ali sprememba cen surovin?
Zavarovanje pred tržnimi tveganji postaja vedno bolj pomemben segment optimizacije poslovanja podjetij, za podjetja z velikimi tržnimi izpostavljenostmi pa je tovrstno zavarovanje temelj njihovega dolgoročnega obstoja.

Definicija tržnega tveganja
V finančni teoriji se pojavljajo številne definicije tržnega tveganja, ki poskušajo čim bolje zaobjeti številne dejavnike tveganja, ki se pojavljajo na finančnih trgih.
Poenostavljeno lahko rečemo, da gre za tveganje izgube bilančnih in zunajbilančnih pozicij, ki izhajajo iz gibanja tržnih tečajev. Ta definicija tržnega tveganja je bila uporabljena že v spremembi prvega Baselskega dogovora leta 1996.
Vrste tržnega tveganja
Glede na glavne dejavnike tveganja lahko razdelimo tržno tveganje v štiri skupine
Tveganje nastanka izgube zaradi sprememb tečajev tujih valut.
Tveganje, ki ga nosijo obrestni instrumenti, zaradi spremenljivosti obrestnih mer.
Tveganje nastanka izgube zaradi spremembe tečajev lastniških vrednostnih papirjev.
Tveganje nastanka izgub zaradi sprememb cen blaga (ali instrumentov na blago).
Nekateri tržni udeleženci ne želijo izgube na svojem portfelju
Tveganju bolj naklonjeni vlagatelji pa želijo namerno prevzeti večje tveganje.
Izvedeni finančni instrumenti omogočajo prenos tveganja med tržnimi udeleženci. Od tistih, ki se ne želijo izpostavljati tveganjem k tistim, ki želijo dodatna tveganja prevzeti.
Strategije za zmanjšanje izpostavljenosti tveganjem vključujejo naslednje korake
- najprej je potrebno natančno opredeliti tvegano pozicijo
- šele nato lahko iščemo ustrezni instrument zavarovanja – (na podlagi korelacije med instrumentom, ki ga ščitimo in instrumentom zaščite lahko določimo količino zaščite)
Da bi bilo vaše zavarovanje pred tržnimi tveganji kar najbolj uspešno je potrebno upoštevati vsaj naslednje korake:
Analiza trga, tržnih gibanj ter seznanjenje z razpoložljivimi instrumenti zavarovanja
Podpis pogodbe za začetek trgovanja z izvedenimi instrumenti z nasprotno stranko
Priprava in seznanjenje sodelujočih v banki ali podjetju: vodstvo, upravljanje s tveganji, računovodstvo ...
Najtežji del naloge je sklenitev prvega posla, saj mora biti vzpostavljena vsa potrebna infrastruktura za trgovanje
Izvedeni finančni instrumenti se pojavljajo v številnih oblikah. Poglejmo si glavne vrste instrumentov, ki so v praksi tudi najpogosteje uporabljeni instrumenti za zavarovanje pred tržnimi tveganji
Zavezujoči dogovori med dvema pogodbenima strankama o nakupu ali prodaji določenega instrumenta po danes določenem terminskem tečaju in s poravnavo posla na dogovorjeni dan v prihodnosti.
VečZavezujoči dogovori med dvema strankama, s katerim ena pogodbena stranka zamenja določen instrument ali plačila po instrumentu z drugo pogodbeno stranko. Klasičen primer je zamenjava obrestnih mer.
VečStandardizirane pogodbe o nakupu oziroma prodaji standardne količine in kakovosti določenega natančno opisanega instrumenta po terminskem tečaju z dospetjem na standardiziran dan v prihodnosti.
VečPravice o nakupu ali prodaji določenega instrumenta po vnaprej dogovorjeni izvršilni ceni na določen dan dospetja oziroma na kadarkoli dan pred dnem dospetja. Kupec opcije plača premijo prodajalcu.
Več- Naslov: Omega Finance d.o.o., Mivka 28, SI-1000 Ljubljana
- Telefon: +386 41 647 502
- Delovni čas: ponedeljek – petek: 09:00–18:00
- E-mail: info@omegafinance.si
S prijavo boste redno prejemali obvestila o novostih in zanimivostih s področja financ in bančništva, obveščali pa vas bomo tudi o prihajajočih javnih seminarjih. Prijava je brezplačna, odjavite pa se lahko kadarkoli.
Sledite nam: